PuMPuRS uzsāk jaunu motivācijas programmu pusaudžiem, kas zaudējuši interesi par mācībām


Sešpadsmit pusaudži no visas Latvijas, kuriem dažādu iemeslu dēļ radušies riski pārtraukt mācības, šodien uzsāks dalību pirmajā motivācijas nometnē “Pumpurs”. Šajā nometnē viņiem būs iespēja bez maksas iziet īpaši izstrādātu programmu, lai uzlabotu savu psihemocionālo veselību, apgūtu dzīvesprasmes un celtu motivāciju mācībām. Programmu izstrādājuši Latvijas speciālisti darbam ar pusaudžiem, balstoties jaunākajos bērnu un jauniešu izglītības un veselības pētījumos, kā arī ārvalstu pieredzē.

Pirmajā “Pumpurs” nometnē atbalstu jauniešiem sniegs arī Latvijā pazīstamas personības un mūziķi. Programmu ir izstrādājusi ekpertu komanda Nils Konstantinovs, Lauma Žubule, Maira Dzene un mentoru komanda Artūrs Višs, Edgars Krišs Stalidzāns, Laura Bickovska. Projektu realizē zinātnes un mācību centrs “Cilvēks un visums” sadarbībā ar  Pusaudžu un jauniešu psihoterapijas centru.

Viens no programmas veidotājiem, Pusaudžu un jauniešu psihoterapijas centra vadītājs Nils Konstantinovs:

“Viens no pusaudža vislielākajiem dzīves riskiem ir izkrist no skolas vai palikt kādā klasē uz otru gadu. Tas fundamentāli pasliktina visas viņa tālākās dzīves un karjeras izredzes. Turklāt, šim riskam visvairāk ir pakļauti tieši bērni, kas jau nāk no augsta sociālā riska vidēm.  Projekts “Pumpurs” līdz šim Latvijas skolās ir ļoti daudz ieguldījis, lai samazinātu šos riskus, piedāvājot individuālo atbalstu skolēniem. Un mēs ļoti priecājamies, ka šogad ir iespēja iet vēl soli tālāk, izmēģināt jaunas formas un veidot šo motivācijas programmu brīvdabas nometnes formātā. Īpaši svarīgi tas ir pēc-pandēmijas periodā, kad liela daļa motivācijas problēmu saistās ar pusaudžu mazkustīgumu, digitālo ierīču pārmērīgu lietošanu un konstruktīvu aktivitāšu trūkumu. Šīs visas ir lietas, kuras mēs pusaudžiem varam kompensēt brīvā dabā, ar terapeitisku aktivitāšu programmu.”

Nodibinājuma ZINĀTNES UN MĀCĪBU CENTRS “CILVĒKS UN VISUMS” valdes locekle un sociālo prasmju trenere Maira Dzene: “Nometnes ir ļoti atbilstoša forma kā atbalstīt pusaudžu mentālo veselību radošā un drošā veidā vienlaikus. Nometnes programmu ir izstrādājuši jomas labākie speciālisti, lai tās elementus varētu izmantot mijiedarbībā ar pusaudžiem arī citi iesaistītie”

Motivācijas nometnes pusaudžiem “Pumpurs” ir balstīta pozitīvās attīstības pieejā, kas tiek plaši izmantota ASV darbam ar sociālā riska jauniešiem. Nodarbībās tiks pielietotas brīvdabas terapijas metodes, izmantojot dzīvi brīvā dabā kā terapeitisku rīku jauniešu pašizziņai, dzīves prasmju apguvei un labākai emociju regulācijai. Visas šīs lietas ir pierādīti saistītas ar mazākiem skolas pamešanas riskiem. Tāpat arī motivācijas nometnes laikā jauniešiem būs iespēja saņemt individuālo psihoterapeitisko atbalstu, iepazīties ar iedvesmojošām personībām un apgūt svarīgas pastāvīgās dzīves prasmes, tādas kā ēstgatavošana un konfliktu risināšana.

Programmas rezultāti tiks izvērtēti pētījumā un, ja tā izrādīsies efektīva, tad nākotnē šī motivācijas programma varētu tikt piedāvāta jau plašākam lokam riska grupu jauniešu.