Jaunumi

Aina Poiša: maģiskais trijstūris – skola, vecāki un bērni

Skolas, vecāku un bērnu sadarbība ir viens no svarīgākajiem mehānismiem, kad runājam par to, kā bērns jūtas skolā. Ja kādā no šiem sadarbības posmiem nav pilnvērtīgas rīcības, pastāv risks, ka skolēns pirms laika pametīs mācības. Atbalsta projekts priekšlaicīgas mācību pārtraukšanas samazināšanai “Pumpurs” jau sesto gadu strādā ar skolēniem, kuriem identificēti priekšlaicīgi mācību pārtraukšanas riski, bet ne vienmēr ir iespēja riskus mazināt, jo to cēloņi sniedzas ārpus projekta un skolas. “Pumpurs” informatīvā kampaņa “Es Tevi it kā mīlu” aicina domāt – vai es tiešām esmu sava bērna atbalsts, vai tiešām zinu, kā mans bērns jūtas? Kā skolai, vecākiem un bērniem mijiedarboties, lai atbilde būtu apstiprinoša, kampaņas ietvaros skaidro ģimenes psihoterapeite Aina Poiša.

Publicēts: 13.03.2023.

Grūtībās nonāk arī jaunieši no turīgām ģimenēm

“OPEN Radošais Centrs” 19 centros ik dienu kopā pulcējas vairāki simti jauniešu vecumā no 13 līdz 25 gadiem. Lielākā daļa ir pusaudži, kas dienas pavada uz ielas un ir arī riska grupa priekšlaicīgai mācību pamešanai. Būtiski minēt, ka uz ielas un riska grupā neiegūt izglītību nonāk gan tie, kurus dēvējam par jauniešiem no nelabvēlīgām ģimenēm, gan pusaudži no labi situētām ģimenēm – problēmas ir abās. Tādēļ “Pumpurs” informatīvā kampaņa “Es Tevi it kā mīlu” aicina domāt – vai es tiešām esmu sava bērna atbalsts, vai tiešām zinu, kā mans bērns jūtas? Kampaņas ietvaros pieredzē un ieteikumos dalās “OPEN Radošais centrs” vadītājs Edijs Klaišis.

Atbalsta projekts priekšlaicīgas mācību pārtraukšanas samazināšanai “Pumpurs” turpinās jau sesto gadu. Projekta ietvaros īstenoti teju 86 tūkstoši individuālo atbalsta plānu skolēniem.

Publicēts: 06.03.2023.

KLASES IZAICINĀJUMS: Sadarbība

Viņi joprojām atrodas kaut kur dziļi mežā pie Ērgļiem, cieši blakus Ogres upei, kura šajā KLASES IZAICINĀJUMĀ kļūs par galveno vietu, kur gūt jaunu pieredzi. Osvalds, jeb Osītis, kā viņu mīļi dēvē draugi, ir lielisks pierādījums tam, cik ļoti vēlme ieklausīties citos, vēlme iekļauties un rast kopīgus risinājumus, var palīdzēt sasniegt mērķus.

Osītis vēl nav izlēmis - kļūs par mehāniķi vai pavāru, bet viņš zina, ka ir laiks jaunai un neierastai pieredzei - kopā ar Māri Olti, dodoties laivu braucienā!

Laiks uzvilkt drošības vesti, pielāgoties skarbajiem dabas apstākļiem, sadarboties un nokļūt nometnē ar sausām kājām. Vai Osītim un viņa draugiem tas izdosies?

TIEKAMIES!

Publicēts: 03.03.2023.

Aicinām izglītības iestāžu pārstāvjus un skolēnu vecākus piedalīties aptaujā

Eiropas Sociālā fonda projekta Nr. 8.3.4.0/16/I/001 “Atbalsts priekšlaicīgas mācību pārtraukšanas samazināšanai” jeb PuMPuRS ietvaros tiek īstenots projekta noslēguma izvērtējums, kura mērķis ir noskaidrot sasniegtos rezultātus un izzināt projekta ietekmi uz izglītojamajiem un citām mērķa grupām. Lai izzinātu projektā iesaistīto pušu viedokļus, tiek īstenota IZGLĪTĪBAS IESTĀŽU APTAUJA un tajā ir aicināti piedalīties visu projektā iesaistīto izglītības iestāžu pārstāvji – iestāžu koordinatori, pedagogi, atbalsta speciālisti, izglītības iestāžu vadītāji un citi.

Publicēts: 28.02.2023.

Ja pieaugušais nepasniedz roku, bērns var pazust pavisam

Ir viegli pieņemt paklausīgu, mierīgu, kārtīgi ģērbtu bērnu, bet ļoti grūti ir atbalstīt spurainu, dīvaini ģērbtu, noslēgtu pusaudzī. Un tad ir vieglāk viņu neredzēt, vieglāk, ka viņš vairs nemācās šajā klasē, šajā skolā, un drošāk var justies, ja viņš pazūd no mūsu redzesloka. Tomēr aiz šī pusaudža ārējā izskata un uzvedības maskas slēpjas bērns, kuram nepieciešama palīdzība, lai viņš atgūtu uzticību pieaugušajiem un rastu sevī motivāciju turpināt mācības.

Atbalsta projekts priekšlaicīgas mācību pārtraukšanas samazināšanai “PuMPuRS” tiek īstenots jau sesto gadu. Projekta ietvaros īstenoti teju 86 tūkstoši individuālo atbalsta plānu skolēniem.

“Šis ir projekta noslēdzošais gads, kura laikā gan izglītības iestāžu, gan pašvaldību līmenī tiek domāts par to, kā turpmāk sniegt atbalstu bērniem un jauniešiem, kuriem ir risks pirms laika pārtraukt mācības. Tomēr neviens atbalsta pasākums ilgtermiņā nedos vajadzīgos rezultātus, ja bērni paliks bez vecāku uzmanības un mēs neiemācīsimies pamanīt signālus, kas liecina par to, ka bērnam ir nepieciešams atbalsts. Tādēļ aicinu ikvienu pieaugušo – vecākus, aizbildņus, pedagogus, - pamanīt, ieklausīties, atbalstīt,” aicina projekta "Pumpurs" vadītāja Inese Vilāne, uzsverot, ka riskus mācību pamešanai pieaugušie var pamanīt pat divus, trīs gadus pirms bērns nonācis līdz šādam solim.

Publicēts: 22.02.2023.

Kāpēc bērni nemeklē atbalstu pie saviem vecākiem?

Kas notiek ar bērnu, kad viņš nav skolā? Vai viņš ir mājās? Vai viņš ir paēdis? Vai viņš ir drošībā? Kāpēc viņš neko nestāsta? Kāpēc viņš ir tik neizprotams? Ar jautājumu par to, kāpēc bērni nemeklē atbalstu pie saviem vecākiem, projekts PuMPuRS uzsāk informatīvo kampaņu “Es Tevi it kā mīlu”. It kā – tas ir mazais iestarpinājums, kas tik bieži  prasmīgi tiek noslēpts sadzīves, aizņemtības un noguruma aizsegā. Tas ir manifests to jauniešu vārdā, kuriem IR nepieciešams atbalsts, kuriem ir risks priekšlaicīgi pārtraukt mācības un iespēja pazaudēt pilnvērtīgu nākotni un vietu sabiedrībā. Šis provokatīvais sauklis  “Es tevi it kā mīlu” aicina domāt – vai es tiešām esmu sava bērna atbalsts, vai tiešām zinu, kā mans bērns jūtas.

Publicēts: 20.02.2023.

KLASES IZAICINĀJUMS: Kas es esmu šajā pasaulē?

Klases izaicinājums nozīmē iepazīt ne tikai citus cilvēkus, bet arī sevi. Kas es esmu šajā pasaulē, kas ir cilvēki, kurus izvēlos sev blakus?

Nu jau Loreta mācās 9. klasē un sapņo par to, ka pēc pamatskolas apgūs programmēšanu un savu darbu saistīs ar darbu pie datora. Loretai patīk daba, tomēr īpaši izaicinošs ir viss, kas saistīts ar iekļaušanos un sapratni.

Šajā KLASES IZAICINĀJUMĀ iepazīsim skautu un gaidu vērtības - atklātību, draudzīgumu un izpalīdzību. Būšana dabā ir dziedinoša. Kaut uz pāris dienām, bet kopā ar citiem, kas zina kā jūties un pieņem.

Ir svarīgi, ka pieaugušie palīdz jaunietim piedzīvot pozitīvu pieredzi, jo pieredzi viņi meklēs jebkurā gadījumā, bet vai tā būs tāda, kādu to vēlam savam pusaudzim?

  • 18. februārī
  • Latvijas Televīzijas 1. kanālā
  • plkst. 15.00

PĒC TAM ATKĀRTOJUMĀ RAIDĪJUMU SKATIES: https://ltv.lsm.lv/lv/raidijums/klase-izaicinajums

Publicēts: 17.02.2023.

Aicinājums piedalīties skolēnu vecāku/aizbildņu aptaujā

Eiropas Sociālā fonda projekta Nr. 8.3.4.0/16/I/001 “Atbalsts priekšlaicīgas mācību pārtraukšanas samazināšanai” (projekts PuMPuRS) ietvaros tiek īstenots projekta noslēguma izvērtējums, kura mērķis ir noskaidrot sasniegtos rezultātus un projekta ietekmi uz izglītojamajiem, kā arī izzināt vecāku viedokli par priekšlaicīgas mācību pārtraukšanas riskiem un to ietekmi uz bērniem, jauniešiem.

Lai izzinātu iesaistīto pušu viedokļus, tiek īstenota IZGLĪTOJAMO VECĀKU/AIZBILDŅU APTAUJA un tajā ir aicināti piedalīties gan tie vecāki/aizbildņi, kuru bērni ir piedalījušies projektā PuMPuRS, gan tie, kuru bērni nepiedalās projektā.

Publicēts: 16.02.2023.

KLASES IZAICINĀJUMS: Manas fiziskās prasmes

LAIKS IEPAZĪTIES AR KLASES IZAICINĀJUMA DALĪBNIEKIEM!

Klases lielais vasaras izaicinājums šoreiz pārbauda sevi. Grūti iedomāties, ka Roberts grib iemācīties vairāk atvērties citiem un draudzēties, ja redzam, cik viegli viņš pielāgojas jaunajiem apstākļiem, kuros jāsaskaras ar izdzīvošanu brīvā dabā un jāsadzīvo ar līdz šim nesatiktiem cilvēkiem. Būšana dabā māca ieraudzīt savas stiprās puses un pārvarēt nedrošību.

Ar Robertu iepazināmies jau pirms trīs gadiem, kad viņš mācījās 9. klasē, sapņoja par pavāra profesiju, bet sirdī pārdzīvoja par mammu, kura devusies dzīvot uz citu valsti. Kas Roberta dzīvē ir mainījies un vai viņam ir izdevies pabeigt skolu? Vai viņa sapnis joprojām ir kļūt par pavāru? Tiekamies klases izaicinājumā un meklējam atbildes kopā. Kā mūsu fiziskais ķermenis palīdz tikt galā ar emocijām? Kā pieņemt sevi un pārvarēt grūtības – gan tās, kas ārpusē, gan tās, kas dzīvo pusaudžu galvās?

TIEKAMIES LTV.lv 1 ēterā

PLKST. 15.00

PĒC TAM ATKĀRTOJUMĀ SKAITES: https://ltv.lsm.lv/lv/raidijums/klase-izaicinajums

Tiekamies projekta PuMPuRS noslēdzošajā piedzīvojumā un mācāmies kopā - noticēt jauniešiem, kurus pārāk bieži dzīve ir vēlējusies padarīt neredzamus, jo tā bijis vieglāk!

Publicēts: 11.02.2023.

Atklāta saruna ir pamats problēmu risināšanai skolā!

Bieži skolotājiem, kuri tiek uzrunāti dalībai supervīzijās, šķiet, ka supervīzija ir viens no kontroles mehānismiem, kura laikā tiks pārbaudīts tas - cik labi viņš spēj tikt galā ar saviem pienākumiem vai emocijām! Nē! Supervīzija ir  lieliska iespēja stiprināt skolas personālu kā komandu un veicināt savstarpējo sadarbību kopēja mērķa sasniegšanai. Uz svarīgākajiem jautājumiem par supervīziju atbild projekta PuMPuRS supervizore - Līga Zvaigzne.

 

 

Līga, lūdzu pastāsti par to – kas ir un kas nav supervīzija?

Publicēts: 06.02.2023.